Portal Turystyczny Travel4u.pl
URL: http://www.travel4u.pl/kraje/grenlandia-opis.html

GRENLANDIA

Strona główna » Kraje » Grenlandia

GRENLANDIA

Stolica: Nuuk
Inne większe miasta: Aasiaat, Ilulissat, Maniitsoq, Paamiut, Qaanaaq, Qeqertarsuaq, Sisimiut, Upernavik
Grenlandia - flaga
Grenlandia - mapa kraju
Grenlandia (Kalaallit Nunaat) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie.
W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1985 wyspa wystąpiła z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (poprzedniczka Unii Europejskiej). Grenlandia jest członkiem Rady Nordyckiej.
Mieszkańcy wyspy to głównie Grenlandczycy, uważani za ludność pochodzącą od Eskimosów (Inuitów) oraz zmieszanych z nimi potomków normańskich osadników z X i XI w., a także Eskimosi (Inuici) i europejczycy urodzeni na Grenlandii (w sumie te grupy stanowią 87% populacji). Pozostałe 13% stanowią osadnicy urodzeni poza wyspą, głównie Duńczycy. Około 90% spośród imigrantów zamieszkuje w Nuuk (stolica).
Grenlandia podzielona jest na 3 dystrykty:
1. Avannaa (Nordgronland), zawierający magistraty: Nanortalik, Qaqortoq, Narsaq, Ivittuut, Paamiut, Nuuk, Maniitsoq, Sisimiut, Kangaatsiaq, Aasiaat, Qasigiannguit, Ilulissat, Qeqertarsuaq, Uumannaq, Upernavik;
2. Tunu (Ostgronland), zawierający magistraty: Ammassalik, Ittoqqortoormiit;
3. Kitaa (Vestgronland), zawierający magistrat: Qaanaaq.
Źródło informacji: Poradnik "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)zmodyfikowano: 2007-01-22
NazwaOpis
Waluta:1000 DKK = 632.30 PLN
1000 DKK = 137.38 USD
1000 DKK = 134.38 EUR
Ludność:56 361 (lipiec 2004)
Powierzchnia:2 166 086,00 km2
Położenie i granice:Grenlandia położona jest na wyspie (największa wyspa na świecie) o tej samej nazwie. Wyspa pokryta jest w ok. 81% lodem.
Położona w północnej części Ameryki Północnej, wyspa pomiędzy Oceanem Arktycznym (Morze Arktyczne) a północną częścią Oceanu Atlantyckiego.
Długość linii pbrzegowej: 44087 km
Najwyższy szczyt: Gunnbjorn 3700 m.n.p.m.
Języki:grenlandzki (inuktitut/kalaallisut), duński, angielski (rzadko, głównie w miastach)
Ustrój / rząd:Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii posiadającą od 1979 szeroką autonomię. W gestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketingu). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej — rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem. Główne partie polityczne: Siumut (naprzód), zał. 1977, socjaldemokratyczna, zwolenniczka jak najszerszej autonomii Grenlandii w ramach Danii, Atassut (poczucie wspólnoty), zał. 1978, konserwatywno-liberalna, popiera bliskie związki z Danią, Wspólnota Ludzka (Inuit Ataqatigiit), zał. 1978, eskimoska partia niepodległościowa.
Religia / wyznania:luteranizm (98%), ateizm, wierzenia politeistyczne
Napięcie elektryczne:220 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ K
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM:GSM 900
Klimat i średnie temperatury:Na Grenlandii panuje klimat polarny, jedynie na wybrzeżach - subpolarny. Południowy zachód kraju jest cieplejszy niżby wynikało to z szerokości geografcznej, a to za sprawą opływającego wyspę od tej strony odgałęzieniu ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego.
Klimat Grenlandii charakteryzuje się m.in. częstymi zmianami pogody, ostymi zmianami temperatur i dość dużymi opadami (zwłaszcza w części południowej).
Najkorzystniejszy klimat panuje na wybrzeżach, zwłaszcza w południowo - zachodniej części wyspy. Średnia temperatura w tym rejonie w styczniu wynosi -7 °C, zaś lipcu - +10 °C. Pozostałe obszary kraju leżące nad brzegiem morza są znacznie chłodniejsze: temperatura spada w miarę posuwania się na północ; zimą na północnych skrajach wyspy osiąga wartość średnią - 36 °C, a latem zaledwie +3 °C.
Najsurowszy klimat panuje w środkowej części Grenlandii. Temperatura na tym obszarze w zaadzie nigdy nie przekracza 0 °C. Średnia temperatura powietrza w lutym wynosi tam -47 °C, zaś w lipcu - -12 °C. Najniższa zanotowana na wyspie temeratura to −70 °C.
W ostatnich latach ocieplenie klimatu powoduje wzrost średniej temperatury na wyspie i wydłużenie okresu bezprzymrozkowego (w związku z tym na Grenlandii rozpoczęto próbnie uprawę jęczmienia, zarzuconą z powodów klimatycznych pod koniec średniowiecza). Najwyższa zanotowana na wyspie temeratura to +26 °C.
Opady występują głównie w ciepłej połowie roku.
Przydatne zwroty:cześć - ai
wejdź! - isiqqut!
jak się czujesz? - qanuippit?
jak się nazywasz? - kinauvit?
nazywam się ... - ... uvanga
skąd jesteś? - nani nuitauvit?
jestem z ... - ... nunaga
jestem Eskimosem - inuujunga
jestem dumny, że jestem Eskimosem - inuujunga piruvasijasaa
szanuję starszych ludzi - inuktutngai takinnaqa
Szczepienia:

UWAGA! Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny. Każde szczepienie należy skonsultować z lekarzem!
Zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach oraz dostępnych środkach profilaktycznych przeciw malarii.

Portal Travel4u.pl dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich aktualności, dokładności i kompletności oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich. Każda osoba powinna przed wyjazdem jeszcze zweryfikować te informacje, a w szególności informacje takie jak wizy, zdrowie, bezpieczeństwo, itp.

 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Copyright © 2004-2022 Travel4u.pl. All rights reserved.