Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

BOTSWANA

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Botswana

BOTSWANA

Botswana - flaga
Botswana - mapa kraju
Botswana (Republika Botswany - Republic of Botswana) – państwo południowej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Namibią, RPA i Zimbabwe. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana.
Większą część powierzchni Botswany zajmuje kotlina Kalahari (800–1500 m) z otaczającymi wyżynami (na zach. wyż. Damara i Nama). Znaczną cześć terytorium kraju porasta ciernista sawanna, a około 1% widne suche lasy (w dolinie rzeki Chobe na północy). 17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny.
Pod względem administracyjnym Botswana podzielona jest na 9 dystryktów: Ngamiland, Chobe, Ghanzi, Centralny, Północno-Wschodni, Kgaladi, Kweneng, Kgatleng, Południowy i Południowo-Wschodni.
Źródło informacji: Poradnik "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)zmodyfikowano: 2019-12-11
NazwaOpis
Waluta:1000 BWP = 355.70 PLN
1000 BWP = 92.01 USD
1000 BWP = 83.01 EUR
» Przejdź do kalkulatora walut
Ludność:1 640 115 (lipiec 2004)
Powierzchnia:600 370,00 km2
Położenie i granice:Graniczy z Namibią (1360 km), RPA (1840 km) i Zimbabwe (813 km).
Języki:Język urzędowy: angielski
Inne języki: setswana
Ustrój / rząd:Botswana jest parlamentarną republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w pośrednich wyborach przez Zgromadzenie Narodowe na 5-letnią kadencję. Prezydent mianuje członków rządu.
Władza ustawodawcza należy do dwuzibowego parlamentu. W wyższej izbie, doradczej 15-osobowej Izbie Wodzów (House of Chiefs) zasiada 8 wodzów najważniejszych plemion, 4 członków wybieranych co 5 lat i 3 członków wybieranych przez pozostałych 12. Niższa izba, Zgromadzenie Narodowe (National Assembly), składa się z 40 członków wybieranych w bezpośrednich wyborach na 5-letnią kadencję.
^ spis   ^ do góry
Bogactwa naturalne:diamenty, nikiel, miedź, węgiel kamienny
Napięcie elektryczne:231 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ D, typ G, typ M
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM:GSM 900
zobacz listę lokalnych operatorów oraz mapę zasięgu »
Roaming cennik: Era Plus Orange
Informacje dla kierowców:Krajowe prawo jazdy ważne jest do 180 dni. Obowiązkowe jest posiadania poświadczonego tłumaczenia prawa jazdy na język angielski.
Klimat i średnie temperatury:Klimat zwrotnikowy suchy, na krańcach pn. podrównikowy suchy; na pn. średnia temp. w najcieplejszym miesiącu (październik, listopad) wynosi 26-27°C, na pd. (styczeń) - 24-27°C; średnia roczna suma opadów od 100 mm na krańcach pd.-zach. do 700 mm na krańcach pn.; pora deszczowa od listopada, grudnia do marca, kwietnia.
Placówki dyplomatyczne:Brak placówki dyplomatycznej w Gaborone.

Ambasador RP w RPA akredytowany jest również w Republice Botswany.
Szczepienia:

UWAGA! Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny. Każde szczepienie należy skonsultować z lekarzem!
Zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach oraz dostępnych środkach profilaktycznych przeciw malarii.

Gdzie na mapie znajduje się Botswana?

Portal Travel4u.pl dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich aktualności, dokładności i kompletności oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich. Każda osoba powinna przed wyjazdem jeszcze zweryfikować te informacje, a w szególności informacje takie jak wizy, zdrowie, bezpieczeństwo, itp.

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

Forum Forum dyskusyjne

Brak wypowiedzi
dodaj nową wypowiedź

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2019 Travel4u.pl. All rights reserved.