Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Rijeka - Chorwacja

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Chorwacja » Rijeka

Rijeka

Rijeka (wł. Fiume) - miasto w zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką (Morze Adriatyckie). Położone jest na wzgórzach, u podnóża masywu Risnjak. Zamieszkuje w nim 170 tys. mieszkańców. Od 1991 roku należy do Chorwacji.

Ważny ośrodek przemysłowy kraju i największy chorwacki port handlowy (m.in. dowóz ropy naftowej), rybacki i tranzytowy. Rozwinięty przemysł: stoczniowy, maszynowy, chemiczny, papierniczy, materiałów budowlanych, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu duża rafineria ropy naftowej z rurociągiem naftowym do rafinerii w Sisaku oraz port lotniczy.

Duży ośrodek naukowy - szkoły wyższe i liczne instytuty naukowo-badawcze oraz kulturalny – liczne ośrodki turystyczne, muzea.

Największy znaczenie i świetność miasto przeżywało w średniowieczu - dogodne położenie sprzyjało bogaceniu się na handlu, wysokie mury chroniły przed najeźdzcami. Rijeka należała początkowo do Chorwacji, następnie przeszła we władanie węgierskie, a w XV wieku pod rządy Habsburgów. W 1723 proklamowana "wolnym portem". W XIX wieku rozwój gospodarczy; od 1870 samodzielna jednostka administracyjna wchodzaca w skład Korony św. Stefana - węgierskiej części dualistycznych Austro-Węgier.

Początko po I wojnie światowej miasto stało się przedmiotem sporów pomiędzy Włochami a nowopowstałym Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W czasie negocjacji dotyczących przyszłości Rijeki miasto zajął włoski awanturnik Gabriele D'Annunzio (1919) i proklamował objęcie władzy na tym obszarze (Reggenza Italiana del Carnaro).

W 1920 Włochy i SHS porozumiały się i powstało Wolne Miasto Rijeka (Fiume), jednak w 1924 uległo ono podziałowi - większość terytorium i samo miasto zostało przyłączone do Królestwa Włoch. Granica pomiędzy Rijęką, a miejscowością Sušak biegła jak dawna granica pomiędzy terytorium Rijeki i Chorwacją (autonomicznym królestwem w węgierskiej części Austro-Węgier).

Po II wojnie światowej w 1947 miasto oficjalnie zostało przyłaczone do Jugosławii.

Zabytki:
- średniowieczny kościół NMP (przebudowany w stylu barokowym),
- klasztor Augustianów z barokowym kościołem Św. Hieronima,
- ratusz (XV w., XIX w.),
- kościół Św. Wita (XVII w., XVIII w.),
- cerkiew (XVIII w.),
- wieża miejska (XV w., XVIII w.),
- liczne budowle użyteczności publicznej z XIX w. i początku XX w.

Click for Rijeka, Croatia Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2022 Travel4u.pl. All rights reserved.