Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

Podgorica - Czarnogóra

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Czarnogóra » Podgorica

Podgorica

Podgorica (serb. Подгорица, dawniej Titograd / Титоград, Ribnica) - stolica Czarnogóry zamieszkiwana przez ok. 136,5 tys. mieszkańców (2003), tj. 22% ludności republiki. Miasto znajduje się blisko ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich oraz wybrzeża Morza Adriatyckiego.

Polskie tłumaczenie nazwy miasta brzmi "Podgórka" - "gorica" to serbskie słowo oznaczajace "górkę" oraz nazwa jednego ze wzgórz w pobliżu miasta. Miasto było również znane jako Doclea w czasach rzymskich. W średniowieczu miasto nazwano Ribnica, a w czasach komunistycznych Titograd - od nazwiska Josipa Broza Tito, dyktatora SFR Jugosławii.

Miasto to w czasach rzymskich znane było jako Birziminium, a potem - Ribnica (do 1326 roku). Podgorica weszła w skład Serbii i z czasem znalazła się we władaniu Wenecji. W latach 1466-1878 stała się częścią Imperium Ottomańskiego, a następnie Czarnogóry. W listopadzie 1918 roku Wielkie Zgromadzenie Serbskie uchwaliło w Podgoricy włączenie Czarnogóry do Serbii. Z czasem Podgorica wraz z Czarnogórą weszła w skład Jugosławii. W czasie drugiej wojny światowej w roku 1941 Podgorica była okupowana przez wojska włoskie, a od 1943 hitlerowskie. Z polecenia Josipa Tity w roku 1944 Podgorica została zbombardowana i całkowicie zrównana z ziemią przez naloty alianckie. 19 grudnia 1944 miasto zostało wyzwolone. W latach powojennych zostało odbudowane, a jego nazwa zmieniona na Titograd. Do Titogradu została przeniesiona stolica Czarnogóry z Cetinje w 1946 roku. Powrót do dawnej nazwy nastąpił 2 kwietnia 1992 roku.

Click for Podgorica Golubovci, Serbia and Montenegro Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.