Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Belgrad - Serbia

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Serbia » Belgrad

Belgrad

Belgrad, Београд, Beograd, starożytne Singidunum - miasto leżące w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju, na przecięciu ważnych szlaków handlowych łączących Bałkany z Europą.

Belgrad należy do najstaszych miast Europy. Jego długa i burzliwa historia sięga wstecz ponad 7 000 lat. Ziemie między rzekami Sawą i Dunajem były zamieszkiwane jeszcze w paleolicie. Okryte podczas prac archeologicznych w jaskini kamieniołomu Lesztanah w dzielnicy Czukarica liczne szczątki ludzkie (takie jak kości i czaszki neandertalczyków) pochodzą z początków okresu kamienia łupanego.

Pozostałości kultury z okresu późnego kamienia łupanego znaleziono w Vinczy, Czukaricy, na Żarkowie i w okolicach ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Wskazuje to na to, że okolice Belgradu zamieszkiwane były przez liczne plemiona z okresu kamienia łupanego. Potwierdzają to odkrycia archeologiczne.

Wiele miast satelickich Belgradu powstało na miejscu prehistorycznych osad. Osadę poprzedzającą miasto Belgrad datuje się na IV wiek p.n.e. W czasach rzymskich zlokalizowane w tym miejscu było ważne ze względów strategicznych Singidunum. Pod nazwą Belgrad miasto było znane dopiero od IX wieku. Na początku XVI wieku Belgrad został zdobyty przez Turków i pozostawał w ich władaniu do roku 1878 kiedy stał się stolicą niepodległej Serbii.

Od 1878 jest stolicą Serbii, w latach 1918-1929 stolica Królestwa SHS, w latach 1929-2003 Jugosławii, w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry.

Zabytki:
* bulwar Kneza Mihailova - miejsce spacerów,
* park Kalemegdan - ruiny rzymskiej warowni i twierdza Kalemegdan z XVIII wieku,
* meczet Bajrakli z XVII wieku (przebudowa XIX wiek),
* liczne cerkwie,
* bazylika Sveti Sava,
* Belgradzkie Muzeum Narodowe,
* Muzeum Etnograficzne.

Click for Belgrade, Serbia and Montenegro Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.