Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Belgia - opinie internautów

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Belgia » Opinie internautów

Belgia - krótka informacja

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) - leży w zachodniej Europie nad Morzem Północnym. Na północy graniczy z Holandią, natomiast na wschodzie z Niemcami, na południowym-wschodzie z Luksemburgiem, na zachodzie z Francją. Belgia podzielona jest na dwie strefy językowe: francuską i flamandzką. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie stolicą Unii Europejskiej. W Belgii a dokładnie w Brukseli swoją siedzibę ma również NATO.
Większą część powierzchni Belgii stanowią peryglacjalne i aluwialne niziny.
W północnej części kraju płaska, w części zabagniona równina Flandrii (tzw. Belgia Niska), oddzielona od morza wałem wydm (wys. do 20m) oraz pagórkowata i piaszczysta kraina Kempen (wys. do 95 m). W środkowej części (Belgia Średnia) wysoczyzna Brabancji (wys. 100 - 200 m) zbudowane głównie z glin i piasków trzeciorzędowych pokrytych lessem oraz wzgórza Hainaut (na zachodzie)zbudowane z utworów glinianych.

Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe. Dwa z trzech regionów dzielą się dalej na prowincje, po 5 w każdym. Trzeci region to region stołeczny Brukseli. Ponadto najniższym stopniem podziału są gminy, których jest 589.
Cztery z tych pięciu podziałów mają określone granice geograficzne: regiony, regiony językowe, prowincje i gminy. Natomiast w przypadku wspólnot to są one powołane jako instytucje, w których kompetencji leży dbanie o rozwój języka i kultury. Ale zgodnie z prawem nie odnoszą się one do żadnej grupy ludności ani terytorium. Z drugiej strony mają one wyznaczony dokładnie obszar, na którym mogą legalnie działać: wspólnota flamandzka na terenie Flandrii i w Brukseli, francuska - na większości obszaru Walonii i w Brukseli, a niemieckojęzyczna - w niewielkiej części prowincji Liège (Walonia), przy granicy z Niemcami.
Regiony autonomiczne Belgii: region stołeczny Bruksela, Flandria, Walonia.
Wspólnoty: francuska (Communauté Française), flamandzka (Vlaamse Gemeenschap), niemieckojęzyczna (Deutschsprachigen Gemeinschaft).
Regiony językowe: region francuskojęzyczny (język waloński), region niderlandzkojęzyczny (język flamandzki), dwujęzyczny region Brukseli, region niemieckojęzyczny.
Prowincje Belgii:
- Flandria (Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia)
- Walonia (Brabancja Walońska, Hainaut, Liège, Luksemburg, Namur)
dodaj swoją opinię

Wasze opinie (6):

Chcesz podzielić się swoimi wrażeniami z podróży?
Szukasz współtowarzyszy do wspólnej wyprawy? Wejdź na Eskapadowcy.pl i napisz o tym!
autor: Arek (IP:*.internetdsl.tpnet.pl)
data: 2005-01-06 16:01:10
Bardzo mało informacji jeśli chodzi o tą Belgię
Myślałem, Ze znajde coś więcej ale trudno ;?
autor: Gość (IP:83.28.63.*)
data: 2005-12-31 17:51:32
totalny syf mieszkam tam od 1o lat
autor: ela (IP:82.160.43.*)
data: 2007-01-11 12:21:37
jest tam naprawdę wiele ciekawych miejsc do zwiedzania myślę że to nie jest brzydkie miejsce trzeba tylko chcieś znaleźć
autor: Michał (IP:212.76.240.*)
data: 2011-04-05 14:29:21
Totalny syf, miejsce gdzie ludzie z lenistwa nie zabierają się do pracy a do złodziejstwa. Wynajełem tu trzy mieszkania i w trzech zostałem oszukany na zwrot kaucji!!! poza tym opłaty które miały być wliczone w czynsz niestety przychodziły do mnie i musiałem je opłacać!!! Każda instytucja działa jakby była prowadzona przez ludzi z porażeniem mózgowym!! bez prawnie ściągnięto mi samochód i na żadnej komendzie nie dowiedziałem się dlaczego... jedyne co pozostało mi po pobycie w Belgii to procesy które toczę ze złodziejami nie oddającymi kaucji i WIELKIE rozczarowanie. dosłownie naród głupich nic nie wiedzących i w dodatku kradzących w biały dzień ludzi!!!
autor: Jan (IP:89.76.212.*)
data: 2011-05-03 11:12:49
ocena: plusplus
witam czy mógł by mi ktoś coś podpowiedzieć na temat Kortemark belgia
mam zamiar jechać do pracy do warzyw hurtownia, ale nic o tym niewiem zmusiła mnie sytuacja niestety, byłbym b. wdzięczny, dzięki, pozdro.
jasko.p@interia.pl
autor: Jakobi (IP:94.109.136.*)
data: 2011-12-18 11:06:25
Zgodze sie z Michałem pracowłem juz w Niemczech, Holandii, Norwegii i Finladii ta cała Belgia to jest totalny odjazd instytucje panstwowe nawet odbiegaja daleko od normy ekzekwowanie nadplaconych pieniedzy to jest koszmar wyglada to jak by kazda firma robiła co chciała luz blues kazdy ma wszystko i wszystkich w dupie, zadarte nosy itp jak macie tu zamieszkac to lepiej sie zastanowić.
dodaj swoją opinię

Travel4u.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

oferty last minute Oferty last minute

kraje Miasta - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2020 Travel4u.pl. All rights reserved.