Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Luksor - Egipt

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Egipt » Luksor

Luksor

Luksor - miasto tysiąca bram i najbardziej czczone z miejsc.
Podobnie jak Aleksandria, przez wieki dawna stolica Egiptu była zapomniana i opuszczona. Kolumnady świątyni luksorskiej przemieniono na spichlerze, a na jej terenie wieszano nieuczciwych handlarzy. Francuski pisarz Flaubert następująco opisywał to miejsce: "Tak toczy się życie na mały skalę pośród pozostałości po życiu na skalę o wiele większą".
Luksor znaczy po arabsku "pałace". To tu znajdowała się w starożytności jedna Ze stolic Państwa Faraonów - Teby, które w szczytowym momencie rozwoju liczyły milion mieszkańców. To tu były najważniejsze świątynie, to tu byli chowani władcy Egiptu wraz ze swoimi skarbami.
W 1799 roku pojawili się w Luksorze żołnierze Napoleona, poruszeni wielkością i majestatem budowli oddali honory egipskim bogom prezentując broń i stając na baczność.
Dopiero na początku XX wieku odkryto miejsca, gdzie grzebano faraonów - Dolinę Królów, obecnie największa turystyczna atrakcja Luksoru. Wiele z grobowców zostało splądrowanych jeszcze w czasach starożytnych. Dlatego budowniczowie projektowali rozległe labirynty i ukryte komnaty, by nikt nie zakłócał spokoju zmarłym. Największe skarby znaleziono w grobowcu Tutenchamona, którego strzec miała klątwa i której ofiarami padło kilku archeologów. Dzisiaj na szczęście zwiedzającym grobowce nic już nie grozi. Poza tym Luksor jest doskonała baza wypadową dla jednodniowych wycieczek do wspaniałych świątyń Esna, Dendera i Abydos.

Świątytnie:

Świątynia w Karnaku – zbudowana 2 tys. Lat przed narodzenim Chrystusa. Była początkowo siedzibą Boga Amon-Re, a następnie rozprzestrzeniała się i zostały dołączone do niej pozostałe siedziby Bogów tworząc tym samym centrum zarządzania.

Świątynia Narodzin w Luksorze - zbudowana 1405 do 1367 przed Chrystusem przez Amenhotepa III-go jako Dom Boga dla Amona

Świątynia Hatszepsut - zbudowana przez Królową Hatszepsut, znana teraz pod nazwa "Ad-DeirEl-Bahari", ponieważ w 7 w n.e. był tu klasztor (po arabsku Deir).

Świątynia Ramesseum - zbudowana dla uczczenia dwóch bogiń: Bogini Hator - pani Synaju, bogini miłości orazMaat - bogini sprawiedliwości.

Grobowce w Dolinie Królów

Grobowiec Tutenchamona - odkryty w 1922 roku, najbardziej na świecie znany grobowiec faraona. Zasłynął z bogactwa skarbów jakie w nim znaleziono

Grobowiec Seti I - sufit tego grobowca przedstawia niebo z gwiazdami i konstelacjami Ściany przedstawiają sceny nocnej wędrówki Słońca przez podziemny świat.

Inne grobowce - Ramzesa IV, Merenptaha, Ramzesa III, Totmesa II, Ramzesa IX, Ramzesa VI, Horemheba.

Poza tym w Dolinie Królów zobaczyć można grobowce: Nefer-Hopti, Kam-im-das Nesferati (małżonki Ramzesa II).

Click for Luxor, Egypt Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

kraje Regiony - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.