Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Kair - Egipt

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Egipt » Kair

Kair

Kair jest miastem wielu kontrastów - zarówno kulturowych, jak i społecznych. To miejsce na ziemi o 5 tysiącach lat historii i kultury, tętniące życiem 24 godziny na dobę serce trzech kontynentów.
Przez wieki Kair był i jest nadal największym miastem kontynentu. Od tysiącleci krzyżowały się tu wpływy cywilizacji pochodzących z Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Dzięki temu stolica Egiptu zaskakuje swym kolorytem, a na poznanie tego miasta potrzeba kilku dni, a i tak wiele nam umknie. Warto czasem zboczyć z głównych tras wycieczek i wybrać się na przykład do Muzeum Perfum.
Z jednej strony mamy świadectwa potęgi starożytnego Państwa Faraonów z piramidami i Sfinksem na czele, oraz skarbami strzeżonymi za murami Muzeum Egipskiego, z drugiej strony stojące w opozycji do siebie wczesnochrześcijańskie kościoły i średniowieczne meczety w dzielnicy muzułmańskiej - świadectwa czasów po Chrystusie. Nie można też zapomnieć o Nilu, po którego wodach leniwie pływają faluki, co szczególnie pięknie wygląda w świetle zachodzącego słońca.
Na ulicach Kairu spotkać można więcej polskich i samochodów - starych żuków i Nysek, niż w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.

Atrakcje:
Piramidy w Gizie - jeden z cudów świata. Leża na skraju pustyni Libijskiej i przedmieść Kairu. W sumie są trzy, najwyższa z nich to piramida Cheopsa - zbudowana z 2,5 mln bloków kamiennych, wznosi się na wysokość 137 m. Do dzisiaj nie wiadomo, w jaki sposób były wznoszone.
Sfinks - tajemnicza statua Iwa z głową człowieka, strzegąca piramid. Na 70 m długa, na 20 m wysoka.
Memfis - jedna ze stolic starożytnego Egiptu. Na zachód od Memfis znajduje się nekropolia w Saqqara, a na południowy-zachód są kolejne piramidy w Dahszur (rzadziej odwiedzane przez turystów).
Koptyjskie kościoły - budowane pomiędzy panowaniem dynastii Ptolemeuszy a zajęciem Egiptu przez Muzułmanów. Na pamiątkę św. Marka Ewangelisty, który chrystianizował Egipt, została wzniesiona największa katedra w Afryce.
Meczety - jest ach w Kairze wiele. Warto odwiedzić meczet sułtana Zassana, którego wykute z brązu drzwi są pokryte złotem i srebrem. Poza tym: meczet AI-Azhar oraz muzułmańska cytadela.
Egipskie Muzeum - punkt obowiązkowy w czasie pobytu w Kairze. Jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Ponad 250 tys. eksponatów ze starożytności - w tym te najważniejsze, jak skarby z grobu Tutenhamona (m.in. pokryta złotem mumia faraona).
Wieża Gezirah - jedna z głównych atrakcji współczesnego Kairu. Na szczycie (180 m) znajduje się obrotowa platforma z restauracją i kawiarnią, z której można podziwiać panoramę miasta.
Bazar Chan al-Chaliii - po zwiedzeniu Muzeum Egipskiego to jest drugi punkt programu. Największy i najstarszy bazar na świecie. Setki stoisk, tysiące sprzedawców i kupców. Wszystkie ceny są umowne i podlegają targowaniu!
^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach www.travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.